  • ERJ-P03J1R2V
ERJ-P03J1R2V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P03J1R2V
HK JDW NO:
590-ERJ-P03J1R2V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-P03J1R2V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 1.2Ohm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P03J1R2V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Tab
  • Temperature Coefficient
    -150/ +400ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    800μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm