  • ERJ-P06F2053V
ERJ-P06F2053V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P06F2053V
HK JDW NO:
590-ERJ-P06F2053V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-P06F2053V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 205kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P06F2053V
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    205kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm