  • ERJ-P08D6812V
ERJ-P08D6812V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P08D6812V
HK JDW NO:
590-ERJ-P08D6812V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERJ-P08D6812V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 68.1kOhm, 0.667W 2/3W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P08D6812V
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    68.1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.667W 2/3W
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Power Rating
    660mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.66W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm