  • ERJ-PA3D16R9V
ERJ-PA3D16R9V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-PA3D16R9V
HK JDW NO:
590-ERJ-PA3D16R9V
Datasheet:
ERJ-PA3D16R9V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 16.9Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-PA3D16R9V
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16.9Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm