  • ERJ-S08F1653V
ERJ-S08F1653V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-S08F1653V
HK JDW NO:
590-ERJ-S08F1653V
Datasheet:
ERJ-S08F1653V
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 165kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-S08F1653V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    165kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, IEC60115-8
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    2A
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm