  • ERJ12NF6040U
ERJ12NF6040U
advertisement
Manufacturer No:
ERJ12NF6040U
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ERJ12NF6040U
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 604Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ12NF6040U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    604Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: IEC60115-8
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1812
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    4.5mm