  • ERT-J0ER104J
ERT-J0ER104J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J0ER104J
HK JDW NO:
590-ERT-J0ER104J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERT-J0ER104J
Purchasing and Inquiry
ERT-J0ER104J Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). It is included in 0402 (1005 Metric) as a convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. A maximum operating temperature of 125°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. A NTC thermistor can operate at a temperature of -40°C for reliability. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. Temperatures can be set by the NTC thermistors to 66mW at any time. In general, NTC thermistors dissipate 66mW of energy.
ERT-J0ER104J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J0ER104J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J0ER104J NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • LCD compensation
  • Liquid Crystal Display
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J0ER104J
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    66mW
  • Max Power Dissipation
    66mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Power - Max
    66mW
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4300K
  • B25/50
    4250K
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm