  • ERT-JZET202H
ERT-JZET202H
advertisement
Manufacturer No:
ERT-JZET202H
HK JDW NO:
590-ERT-JZET202H
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ERT-JZET202H
Purchasing and Inquiry
ERT-JZET202H Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. For convenience, it is included in the 0201 (0603 Metric) package. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±3% in order to operate. Setting the NTC thermistors' temperature to -40°C~125°C is the best way to ensure reliable performance. A total of 2 terminations are present on these NTC thermistors. A NTC thermistor can set a maximum power of 33mW. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.033W.
ERT-JZET202H Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
2kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.033W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
ERT-JZET202H Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-JZET202H NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Battery packs
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
ERT-JZET202H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.033W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Power - Max
    33mW
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2k
  • B Value Tolerance
    ±2%