  • ERX-12SJ2R4
ERX-12SJ2R4
advertisement
Manufacturer No:
ERX-12SJ2R4
HK JDW NO:
590-ERX-12SJ2R4
Package:
Axial
Datasheet:
ERX-12SJ2R4
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERX-12SJ2R4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ERX
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.250L 2.30mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Diameter
    2.3mm