  • ESD5V3L1U02LRHE6327XTSA1
ESD5V3L1U02LRHE6327XTSA1
advertisement
Manufacturer No:
ESD5V3L1U02LRHE6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ESD5V3L1U02LRHE6327XTSA1
Package:
SOD-882
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESD5V3L1U02LRHE6327XTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-882
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Depth
    600μm
  • Base Part Number
    ESD5V3
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.3V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10V Typ
  • Clamping Voltage
    10V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.3V Max
  • Peak Pulse Current
    6A
  • Reverse Standoff Voltage
    5.3V
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    6V
  • Capacitance @ Frequency
    1pF @ 1MHz
  • Length
    1mm