  • ESDA6V1-5M6
ESDA6V1-5M6
advertisement
Manufacturer No:
ESDA6V1-5M6
HK JDW NO:
761-ESDA6V1-5M6
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
ESDA6V1-5M6
Description:
TVS DIODE 3VWM 6QFN
Step5Bar-code shipping tag
ESDA6V1-5M6
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Number of Terminations
    6
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Capacitance
    70pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    6.1V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Depth
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ESDA6
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of Elements
    5
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    500nA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Clamping Voltage
    3V
  • Peak Pulse Current
    8A
  • Reverse Standoff Voltage
    3V
  • Max Surge Current
    8A
  • Peak Pulse Power
    100W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6.1V
  • Capacitance @ Frequency
    70pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    6.1V
  • Max Breakdown Voltage
    7.2V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    550μm
  • Length
    1.45mm
  • Width
    1mm