  • ESDALC6V1-1BT2
ESDALC6V1-1BT2
advertisement
Manufacturer No:
ESDALC6V1-1BT2
HK JDW NO:
761-ESDALC6V1-1BT2
Package:
SOD-882
Datasheet:
ESDALC6V1-1BT2
Step5Bar-code shipping tag
ESDALC6V1-1BT2
  • Package / Case
    SOD-882
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Capacitance
    22pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Depth
    600μm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ESDALC6V1
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Reverse Standoff Voltage
    3V
  • Peak Pulse Power
    100W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6.1V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    6.1V
  • Length
    1mm