  • SMB10J40A-M3/5B
SMB10J40A-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMB10J40A-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMB10J40A-M3/5B
Datasheet:
SMB10J40A-M3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMB10J40A-M3/5B
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.5A
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Peak Pulse Current
    15.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    1kW