  • SMBJ6.5A-E3/52
SMBJ6.5A-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ6.5A-E3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ6.5A-E3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ6.5A-E3/52
Description:
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO214AA
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ6.5A-E3/52
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    500μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    53.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    3.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    7.22V
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.22V
  • Max Breakdown Voltage
    7.98V
  • Height
    2.24mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ