  • ESMH500VSN153MA45T
ESMH500VSN153MA45T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH500VSN153MA45T
HK JDW NO:
856-ESMH500VSN153MA45T
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESMH500VSN153MA45T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Resistance
    22mOhm
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    6.44A
  • Test Frequency
    120Hz
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.44A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.9552A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm