  • ESR03EZPJ7R5
ESR03EZPJ7R5
advertisement
Manufacturer No:
ESR03EZPJ7R5
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR03EZPJ7R5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ESR03EZPJ7R5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 7.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4682
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR03EZPJ7R5
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm