  • ESR18EZPJ2R7
ESR18EZPJ2R7
advertisement
Manufacturer No:
ESR18EZPJ2R7
HK JDW NO:
687-ESR18EZPJ2R7
Datasheet:
ESR18EZPJ2R7
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 2.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13772
Step5Bar-code shipping tag
ESR18EZPJ2R7
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    333mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%