  • ETCE680MFL
ETCE680MFL
advertisement
Manufacturer No:
ETCE680MFL
HK JDW NO:
590-ETCE680MFL
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ETCE680MFL
Purchasing and Inquiry
ETCE680MFL Overview
A high standard of efficiency requires a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 680μF when it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2.5V.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.Its maximum height seated of 0.118 3.00mm°C enables stable operation.
ETCE680MFL Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~125°C
ETCE680MFL Applications
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
ETCE680MFL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TC
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Manufacturer Size Code
    D3L
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm