  • 2TPE330MAFB
2TPE330MAFB
advertisement
Manufacturer No:
2TPE330MAFB
HK JDW NO:
590-2TPE330MAFB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
2TPE330MAFB
Purchasing and Inquiry
2TPE330MAFB Overview
Measured ripple current for the part is 2A.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 15mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 132μA is supported.With a capacitance of 330μF, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2V.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
2TPE330MAFB Features
2A ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 2V
an AC voltage of -55°C~105°C
2TPE330MAFB Applications
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
2TPE330MAFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    POSCAP™ TPE
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ-500KHZ
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    2A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm