  • 16TQC100MYF
16TQC100MYF
advertisement
Manufacturer No:
16TQC100MYF
HK JDW NO:
590-16TQC100MYF
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
16TQC100MYF
Purchasing and Inquiry
16TQC100MYF Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.8A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 160μA.Capacitance is 100μF when it operates.A voltage-rated DC of 16V ensures its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.Operating at [0.079 2.00mm°C]°C seated height makes it stable.
16TQC100MYF Features
1.8A ripple current
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 160μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
16TQC100MYF Applications
  • Smart phone
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
16TQC100MYF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TQC
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    160μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm