  • EZ1587CT-3.3
EZ1587CT-3.3
advertisement
Manufacturer No:
EZ1587CT-3.3
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-EZ1587CT-3.3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
EZ1587CT-3.3
Description:
Fixed 2.54mm EZ1587 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 12890
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EZ1587CT-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Output
    3A
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    13mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.35V @ 3A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Output Voltage1-Max
    3.366V
  • Output Voltage1-Min
    3.234V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    BULK PACK
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    EZ1587
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    7V