  • EZ80L92AZ050SG
EZ80L92AZ050SG
advertisement
Manufacturer No:
EZ80L92AZ050SG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-EZ80L92AZ050SG
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
ROMless eZ80 8-Bit Microcontroller eZ80® Acclaim!® Series EZ80L92 100 Pin 50MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1373
Step5Bar-code shipping tag
EZ80L92AZ050SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    eZ80® Acclaim!®
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Max Power Dissipation
    520mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EZ80L92
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Memory Type
    External Program Memory, ROMless
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ80
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    8-Bit
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    145mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Address Bus Width
    24
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    14mm