  • Z8F2421AN020SG
Z8F2421AN020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F2421AN020SG
HK JDW NO:
899-Z8F2421AN020SG
Package:
44-LQFP
Datasheet:
Description:
24KB 24K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F2421 44 Pin 20MHz 3.3V 44-LQFP
Quantity:
In Stock : 6971
Step5Bar-code shipping tag
Z8F2421AN020SG
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F2421
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    16mA
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    24576
  • Core Architecture
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm