  • F225A2-092-D0730
F225A2-092-D0730
advertisement
Manufacturer No:
F225A2-092-D0730
HK JDW NO:
567-F225A2-092-D0730
Package:
201
Datasheet:
F225A2-092-D0730
Description:
NMB TECHNOLOGIES F225A2-092-D0730 DC MOTORIZED IMPELLER, 225 X 99MM, 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F225A2-092-D0730
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    201
  • Weight
    4.6lbs 2.1kg
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -22~158°F -30°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    F225
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    201.6W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Max Power Dissipation
    201.6W
  • Current Rating
    4.15A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    763.0 CFM (21.36m3/min)
  • Noise
    79.0 dB(A)
  • Voltage Range
    30V~72VDC
  • Static Pressure
    3.440 in H2O (856.9 Pa)