  • F250A4-072-D0720
F250A4-072-D0720
advertisement
Manufacturer No:
F250A4-072-D0720
HK JDW NO:
567-F250A4-072-D0720
Package:
Datasheet:
F250A4-072-D0720
Description:
FAN IMP MTRZD 250X99.8MM 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F250A4-072-D0720
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    5.3lbs 2.4kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -22~158°F -30°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    F250
  • Size / Dimension
    Round - 250mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    88.8W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Max Power Dissipation
    88.8W
  • Current Rating
    1.85A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    693.0 CFM (19.40m3/min)
  • Noise
    74.0 dB(A)
  • Voltage Range
    30V~72VDC
  • Static Pressure
    1.964 in H2O (489.2 Pa)