  • F980G226MMA
F980G226MMA
advertisement
Manufacturer No:
F980G226MMA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F980G226MMA
Package:
Datasheet:
Description:
22μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 7.5Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum
Step5Bar-code shipping tag
F980G226MMA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Tan Delta
    0.15
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Current - Leakage
    900nA
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    889μm
  • Length
    1.6mm