  • FAA1-12038NBLT31-A
FAA1-12038NBLT31-A
advertisement
Manufacturer No:
FAA1-12038NBLT31-A
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FAA1-12038NBLT31-A
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAA1-12038NBLT31-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    FAA1-12038
  • Size / Dimension
    Square - 119.5mm Lx119.5mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    8.70W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    11.5W
  • Current Rating (Amps)
    0.110A
  • Max Power Dissipation
    8.7W
  • Current Rating
    110mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • RPM
    2200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    71.5 CFM (2.00m3/min)
  • Noise
    37.9 dB(A)
  • Static Pressure
    0.100 in H2O (24.9 Pa)
  • Height
    119.5mm
  • Length
    120mm
  • Width
    38.50mm