  • FAL6F24LL
FAL6F24LL
advertisement
Manufacturer No:
FAL6F24LL
HK JDW NO:
567-FAL6F24LL
Package:
Datasheet:
FAL6F24LL
Description:
FAN BLOWER 109X28.1MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAL6F24LL
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FAL6F24LL.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Static Pressure
    0.453 in H2O (112.8 Pa)
  • Height
    111.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Flanges
  • Weight
    0.551lb 249.93g
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    1997
  • Series
    FAL-6F
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 109mm Lx111.4mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    3.72W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.155A
  • Max Power Dissipation
    3.72W
  • Current Rating
    155mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    18.7 CFM (0.524m3/min)
  • Noise
    40.0 dB
  • Voltage Range
    14V~27.6VDC