  • FAN1616AD33X
FAN1616AD33X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1616AD33X
HK JDW NO:
699-FAN1616AD33X
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FAN1616AD33X
Description:
Fixed 2.3mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 5603
Step5Bar-code shipping tag
FAN1616AD33X
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 500mA
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    3.366V
  • Output Voltage1-Min
    3.234V
  • Length
    6.54mm
  • Height Seated (Max)
    2.39mm
  • Width
    5.775mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    18V