  • FBL06A24M1A
FBL06A24M1A
advertisement
Manufacturer No:
FBL06A24M1A
HK JDW NO:
567-FBL06A24M1A
Datasheet:
FBL06A24M1A
Description:
FAN AXIAL 60X25.5MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
FBL06A24M1A
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Power Rating
    2.04W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Max Power Dissipation
    1.68W
  • Current Rating
    70mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3700 RPM
  • Air Flow
    16.6 CFM (0.465m3/min)
  • Noise
    28.0 dB
  • Voltage Range
    14V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.155 in H2O (38.6 Pa)