  • FBL08A12M1A
FBL08A12M1A
advertisement
Manufacturer No:
FBL08A12M1A
HK JDW NO:
567-FBL08A12M1A
Package:
Axial
Datasheet:
FBL08A12M1A
Description:
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBL08A12M1A
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.22lb 99.79g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2002
  • Series
    FBL
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    2.04W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.124A
  • Max Power Dissipation
    1.49W
  • Current Rating
    124mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • RPM
    2450 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    32.1 CFM (0.899m3/min)
  • Noise
    28.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.099 in H2O (24.6 Pa)