  • FC1-14-L1-T
FC1-14-L1-T
advertisement
Manufacturer No:
FC1-14-L1-T
HK JDW NO:
680-FC1-14-L1-T
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-14-L1-T
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Mating Information
    Black
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm