  • FC1-21-01-T-TR
FC1-21-01-T-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-21-01-T-TR
HK JDW NO:
680-FC1-21-01-T-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 21 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-21-01-T-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    21
  • Number of Rows
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    21
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm