  • FC1-22-02-T-WT-TR
FC1-22-02-T-WT-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-22-02-T-WT-TR
HK JDW NO:
680-FC1-22-02-T-WT-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-22-02-T-WT-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FC1
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    22
  • Number of Rows
    1
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
    Black
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm