  • FC1-23-02-T-WT
FC1-23-02-T-WT
advertisement
Manufacturer No:
FC1-23-02-T-WT
HK JDW NO:
680-FC1-23-02-T-WT
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tube 0.039 1.00mm Solder 23 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-23-02-T-WT
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FC1
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    23
  • Orientation
    Right Angle
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm