  • FC1-25-L1-T
FC1-25-L1-T
advertisement
Manufacturer No:
FC1-25-L1-T
HK JDW NO:
680-FC1-25-L1-T
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 25 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-25-L1-T
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FC1
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    25
  • Orientation
    Straight
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.208 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    LIF N
  • Withdrawl Force-Min
    LIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm