  • FCH47N60F-F085
FCH47N60F-F085
advertisement
Manufacturer No:
FCH47N60F-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCH47N60F-F085
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FCH47N60F-F085
Description:
MOSFET N-CH 600V 47A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCH47N60F-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.075Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    810 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SuperFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    FCH47N60
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    110 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    75m Ω @ 47A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    250nC @ 10V
  • Rise Time
    160ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    125 ns
  • Turn-Off Delay Time
    540 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A