  • FCP1913H104G
FCP1913H104G
advertisement
Manufacturer No:
FCP1913H104G
HK JDW NO:
192-FCP1913H104G
Package:
1913 (4833 Metric)
Datasheet:
FCP1913H104G
Description:
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1913
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP1913H104G
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1913 (4833 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    FCP
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    4833
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm
  • Length
    4.8mm
  • Width
    3.3mm