  • FCPF400N80Z
FCPF400N80Z
advertisement
Manufacturer No:
FCPF400N80Z
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCPF400N80Z
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF400N80Z
Purchasing and Inquiry
FCPF400N80Z Description
FCPF400N80Z Features
Typ. RDS(on) = 340 mΩ
Ultra low gate charge (Typ. Qg = 43 nC)
Low effective output capacitance (typ. Cosseff. = 138 pF)
100% avalanche tested
RoHS Compliant
FCPF400N80Z Applications
PFC
server/telecom power
FPD TV power
ATX power
Industrial power
Step5Bar-code shipping tag
FCPF400N80Z
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    35.7W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    400m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1.1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2350pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    56nC @ 10V
  • Rise Time
    34ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    51 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Threshold Voltage
    4.5V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    4.5V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.4Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    800V
  • Height
    16.07mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ