  • FDD16AN08A0-F085
FDD16AN08A0-F085
advertisement
Manufacturer No:
FDD16AN08A0-F085
HK JDW NO:
598-FDD16AN08A0-F085
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FDD16AN08A0-F085
Description:
MOSFET N-CH 75V 50A DPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDD16AN08A0-F085
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, UltraFET™
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Power Dissipation-Max
    135W Tc
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    135W
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1874pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Ta 50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    47nC @ 10V
  • Rise Time
    54ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V