  • FQA11N90C
FQA11N90C
advertisement
Manufacturer No:
FQA11N90C
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQA11N90C
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FQA11N90C
Description:
Quantity:
In Stock : 2000
Purchasing and Inquiry
FQA11N90C Description
FQA11N90C Features
  • 11A, 900V, RDS(on) = 1.1Ω(Max.) @VGS = 10 V, ID = 5.5A
  • Low gate charge ( Typ. 60nC)
  • Low Crss ( Typ. 23pF)
  • 100% avalanche tested
  • RoHS compliant
FQA11N90C Applications
  • Desktop PC
  • AC-DC Merchant Power Supply - Desktop PC
  • Switched Mode Power Supplies
  • Active Power Factor Correction (PFC)
  • Electronic Lamp Ballasts
Step5Bar-code shipping tag
FQA11N90C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA11N90C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    QFET®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Current Rating
    11A
  • Number of Pins
    3
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    300W
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.1 Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3290pF @ 25V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    80nC @ 10V
  • Rise Time
    130ns
  • Fall Time (Typ)
    85 ns
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    900V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    960 mJ
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V