  • FDMS86101DC
FDMS86101DC
advertisement
Manufacturer No:
FDMS86101DC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDMS86101DC
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
FDMS86101DC
Description
The FDMS86101DC MOSFET - N-Channel, POWERTRENCH?, DUAL COOL? 56 Shielded Gate 100 V, 60 A, 7.5 mΩ. This N-Channel MOSFET is made utilizing the cutting-edge POWERTRENCH? process from Fairchild Semiconductor, which combines Shielded Gate technology. The lowest rDS(on) while maintaining good switching performance is now possible because of advancements in both silicon and DUAL COOL? package technologies. This is made possible by the exceptionally low Junction-to-Ambient thermal resistance.
Features
  • High performance technology for extremely low rDS(on)
  • 100% UIL Tested
  • RoHS Compliant
  • Shielded Gate MOSFET Technology
  • DUAL COOL Top Side Cooling PQFN package
  • Max rDS(on) = 7.5 m at VGS = 10 V, ID = 14.5 A
  • Max rDS(on) = 12 m at VGS = 6 V, ID = 11.5 A
Applications
  • Primary DC?DC MOSFET
  • Secondary Synchronous Rectifier
  • Load Switch
  • Analog Electronics
  • Audio Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
FDMS86101DC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Dual Cool™, PowerTrench®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    5.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    8
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Height
    1.05mm
  • Width
    5.85mm
  • Resistance
    7.5MOhm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    90mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ