  • FCPF7N60
FCPF7N60
advertisement
Manufacturer No:
FCPF7N60
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCPF7N60
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF7N60
Purchasing and Inquiry
FCPF7N60 Description
FCPF7N60 Features
?650 V @ 150oC Tj
?RDs(on)=530 mQ (Typ. RDs(on)=530 mQ (Typ. RDs(on)=530
?Extremely Low Gate Charge (Qg = 23 nC)
?Low Effective Output Capacitance (Coss(eff.)=60 pF)
?Avalanche T ested is 100 percent Avalanche
?RoHS (Restriction of Hazardous Substances) Compliant
FCPF7N60 Applications
?TV (LCD/LED/PDP)
? AC-DC Power Supply ? Solar Inverter
Step5Bar-code shipping tag
FCPF7N60
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FCPF7N60.
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    SuperFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    600MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    7A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    31W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    31W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    35 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 3.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    920pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Rise Time
    55ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    32 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7A
  • Threshold Voltage
    5V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    9.19mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    4.7mm