  • FD400R33KF2CKNOSA1
FD400R33KF2CKNOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FD400R33KF2CKNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FD400R33KF2CKNOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE VCES 650V 400A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FD400R33KF2CKNOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power - Max
    4800W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.3kV
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    3300V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    660A
  • Turn On Time
    480 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.25V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1900 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    50nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    130
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C