  • FDD1-17238DBAW4B
FDD1-17238DBAW4B
advertisement
Manufacturer No:
FDD1-17238DBAW4B
HK JDW NO:
649-FDD1-17238DBAW4B
Step5Bar-code shipping tag
FDD1-17238DBAW4B
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx151mm H
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.540A
  • Max Power Dissipation
    13W
  • Current Rating
    540mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2800 RPM
  • Air Flow
    210.0 CFM (5.88m3/min)
  • Noise
    52.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.571 in H2O (142.2 Pa)