  • FDD1600N10ALZ
FDD1600N10ALZ
advertisement
Manufacturer No:
FDD1600N10ALZ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDD1600N10ALZ
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FDD1600N10ALZ
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 160m Ω @ 3.4A, 10V ±20V 225pF @ 50V 3.61nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
FDD1600N10ALZ Description
FDD1600N10ALZ is an N-Channel Power MOSFET from the manufacturer of ON Semiconductor. The operating temperature of FDD1600N10ALZ is -55°C~150°C TJ and its maximum power dissipation are 14.9W. FDD1600N10ALZ has 2 pins and it is available in Tape & Reel (TR) packaging way. This N-Channel MOSFET is produced using an advanced Power Trench? process that has been tailored to minimize the on-state resistance while maintaining superior switching performance.
FDD1600N10ALZ Features
  • RDS(on) = 124mΩ ( Typ.)@ VGS = 10V, ID = 3.5A
  • RDS(on) = 175mΩ ( Typ.)@ VGS = 5.0V, ID = 2.1A
  • Low Gate Charge ( Typ.2.78nC)
  • Low Crss ( Typ. 2.04pF)
  • Fast Switching
  • 100% Avalanche Tested
  • Improved dv/dt Capability
  • RoHS Compliant
FDD1600N10ALZ Applications
  • LED TV
  • Consumer Appliances
Step5Bar-code shipping tag
FDD1600N10ALZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.37mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    14.9W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    14.9W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    160m Ω @ 3.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    225pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    3.61nC @ 10V
  • Rise Time
    14ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    14 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.8A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    5.08 mJ
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm