  • FDV18-250Q
FDV18-250Q
advertisement
Manufacturer No:
FDV18-250Q
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-FDV18-250Q
Package:
Datasheet:
FDV18-250Q
Description:
Quantity:
In Stock : 8762
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDV18-250Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Material
    Copper
  • Weight
    317.514659g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Highland™
  • Published
    2002
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.145 (3.68mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Height
    114.3mm
  • Length
    22.098mm
  • Width
    139.7mm
  • Length - Overall
    0.870 22.10mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm