  • FDWS5360L-F085
FDWS5360L-F085
advertisement
Manufacturer No:
FDWS5360L-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDWS5360L-F085
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
FDWS5360L-F085
Description:
MOSFET NCH 60V 60A POWER56
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDWS5360L-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    172.8mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    150W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.5m Ω @ 60A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3695pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    72nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A