  • FESB16CTHE3/45
FESB16CTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
FESB16CTHE3/45
HK JDW NO:
884-FESB16CTHE3/45
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FESB16CTHE3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 16A -65°C~150°C 10μA @ 150V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FESB16CTHE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    FESB16C
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    975mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Capacitance @ Vr, F
    175pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Reverse Voltage
    150V