  • FF1800R12IE5BPSA1
FF1800R12IE5BPSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF1800R12IE5BPSA1
HK JDW NO:
376-FF1800R12IE5BPSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF1800R12IE5BPSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 1800A 20MW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF1800R12IE5BPSA1
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    PrimePACK™3+
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X14
  • Configuration
    2 Independent
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    20mW
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1800A
  • Turn On Time
    510 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 1800A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    800 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    98.5nF @ 25V